FORT MYERS
Does the grocery store spend your budget? WINK News correspondent Andriana Sheppard shows us ways to reduce discharge costs.
An extra dollar for milk here, a couple more for eggs there … it really adds. According to the Bureau of Labor Statistics, Americans spend about $ 450 a month on food. This number continues to rise rapidly due to inflation caused by pandemic-related supply chain problems. In February, food prices rose nearly 8% from a year earlier; this is the highest inflation rate in the United States in 40 years.
But replacing some items and smarter purchases can help stretch that dollar. Sometimes it is cheaper to buy in bulk, but check the unit price. Try shopping later that day. You can find discounts on perishable foods such as bread, groceries and meat.
One buyer said, “I love chicken wings. It used to cost $ 19.99 per pack weighing 10 pounds. Do you know how much it was just yesterday? $ 31.
Discard pre-shredded cheese: do the muscle work and save on the cheddar grater yourself. But don’t miss the freezer aisles; vegetables and foods freeze quickly at the peak of ripeness, providing optimal nutrients when they are thawed. Studies show that fresh foods lose their nutritional value after sitting on a shelf in a store or refrigerator for just a few days.
Shopping online helps you stick to the list, so you don’t shop impulsively. But if you like to grab your own products, shop alone. You will most likely buy things you don’t need if you take your partner or children.
It is expected that the ongoing war in Ukraine will support prices. We’ll find out how much more you paid for products last month, in a couple of days, when the consumer price index for March will be published on Tuesday.
Connected
Copyright 2022 Fort Myers Broadcasting Company. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or distributed without prior written consent.